iStock 998648098 969x410

banner rok sw jozefa

Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej - Wielki Piątek

Opublikowano: piątek, 02 kwiecień 2021 Kacper W

001 20210405 1725499267Fotografie z Wielkiego Piątku;
autor: Juliusz Wasieleski >>KLIK<<

W Wielki Piątek kierujemy nasze oczy na Golgotę, gdzie pośród wielu krzyży stoi ten jeden, szczególny, Krzyż Zbawiciela. Przez cały dzień adorujemy Chrystusa w Ciemnicy. Wspominamy udręki Jego sądu, poniżenie i wyszydzenie przez żołnierzy wyrażające się biczowaniem, ukoronowaniem cierniem i nałożeniem szkarłatnego płaszcza, a potem pluciem i kpiną z ich ust płynącą.

O godzinie 8:00 po raz pierwszy w historii naszej świątyni odprawiona została Jutrznia – poranna część Liturgii Godzin, podczas której w psalmach śpiewaliśmy o przebiegu Męki i Śmierci Chrystusa. Po niej otwarta została Ciemnica, by cały dzień, aż do rozpoczęcia się Liturgii Męki Pańskiej móc adorować Pana Jezusa. O godzinie 15:00 wierni zebrali się w Sanktuarium, by wraz z Księdzem Proboszczem odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Liturgia Męki Pańskiej pod przewodnictwem ks. wikariusza Przemysława Pankowskiego, rozpoczęła się o godzinie 18:00 cichą procesją wejścia i aktem prostracji celebransa przed ołtarzem, czyli położenia się krzyżem, by uniżyć się przed Bogiem. Po wejściu na prezbiterium, kapłan odczytał kolektę rozpoczynając Liturgię słowa. Jako Ewangelia został odczytany przez prezbitera i dwóch lektorów opis Męki Pańskiej według św. Jana.

009 20210405 1113794551W homilii ks. Przemek ukazał znaczenie Krzyża w religii i życiu ludzkim. Pomimo, że bestialsko na nim ukrzyżowano naszego Pana Jezusa Chrystusa – co może się kojarzyć z cierpieniem, bólem, jest to również znak zbawienia. Krzyż był też kojarzony z bóstwami, z mocami, z obroną przed złymi mocami, a dla ludzi ze wspólnoty Jerozolimskiej nabrał innego charakteru – był najokrutniejszym narzędziem tortur dla buntowników, więźniów, którzy wcześniej byli kamieniowani.
Teraz krzyż jest fundamentem zbawienia, stał się dla nas przyczyną niezliczonych dóbr. W krzyżu Jezusa pokładamy swoje nadzieje, przyjmując go jako znak zwycięstwa nad śmiercią.

020 20210405 1083435729Kolejną częścią liturgii była Adoracja Krzyża. Wniesiony przez ministrantów krzyż uroczyście był obnażany przez celebransa. Po odsłonięciu każdego ramienia krzyża, ks. Przemek unosił krucyfiks mówiąc „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienia świata”. Ze względu na panujące obostrzenia, ucałowanie krzyża wykonali tylko kapłani pracujący w naszej parafii. Następnie celebrans przeszedł z krzyżem wzdłuż ławek, by ukazać go wiernym i umożliwić choć krótką adorację.

Po obrzędach Komunii, Ciało Chrystusa w Najświętszym Sakramencie zostało przeniesione do Grobu Pańskiego, gdzie do Wigilii Paschalnej będzie adorowane przez przychodzących do świątyni.

026 20210405 1685142528

Coat of arms of Wiesław Mering.svg

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej