iStock 998648098 969x410

banner rok sw jozefa

Msza Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek

Opublikowano: czwartek, 01 kwiecień 2021 Kacper W

021 20210405 1618627615Fotografie z Wielkiego Czwartku;
autor: Juliusz Wasieleski >>KLIK<<

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęliśmy świętowanie Triduum Paschalnego. Jest ona pamiątką Ostatniej Wieczerzy jaką spożył ze swoimi apostołami Chrystus tuż przed rozpoczęciem swojej drogi męki. Eucharystii w naszym Sanktuarium przewodniczył kustosz miejsca – ks. prał. dr Janusz Bartczak, a wraz z nim koncelebrowali Mszę św. księża wikariusze: ks. Damian, ks. Bogusław, ks. Przemysław i ks. Piotr - kapelan szpitala.

Na początku liturgii odśpiewany został hymn „Chwała na wysokości Bogu”, któremu towarzyszyły bijące w świątyni dzwony. Od tej pory, aż do Wigilii Paschalnej w czasie sprawowania obrzędów panuje symboliczna cisza, która przypomina nam o tym, co wydarzyło się ponad dwa tysiące lat temu, kiedy to Chrystus w swoich ostatnich ziemskich dniach przeżywał Mękę. W tej ciszy łatwiej jest usłyszeć głos Pana wzywającego nas do nawrócenia.

Liturgia słowa w tym dniu ukazywała wielką miłość Boga do człowieka – Jezus Chrystus umył swoim uczniom nogi podczas wieczerzy. Do tego faktu w swojej homilii nawiązał ks. Damian Bułakowski – stwierdził, że było to ludzkie, wręcz prozaiczne wyrażenie miłości. Kaznodzieja wyjaśnił, że dla apostołów była to zaskakująca sytuacja, bo dotąd tylko niewolnicy obmywali nogi. To było dla nich niesłychane, że Bóg - będąc ich Mistrzem i Nauczycielem - uniżył się do takiej czynności. To ukazuje, jak bardzo Chrystus umiłował człowieka.

011 20210405 1032463252Jezus ustanawiając Sakrament Eucharystii ukazuje swoim uczniom Chleb jako Jego Ciało, a Wino jako Swoją Krew. Apostołowie, zgodnie z prośbą „To czyńcie na Moją pamiątkę” muszą powtarzać to wszystko, co Pan Jezus im pokazał i mówił. Rozumieją, że jest to rzeczywiście Ostatnia Wieczerza, a słowa wypowiedziane przez Jezusa są Testamentem, który Chrystus zostawia im po sobie, a przez nich nam samego Siebie pod postacią Chleba i Wina, by być z nami na zawsze.

Po homilii i modlitwie powszechnej miało miejsce uroczyste zaprzysiężenie ministrantów ołtarza i lektorów, którzy otrzymali alby i krzyże lektorskie. Następnie rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna, na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Chleb i wino złożone na ołtarzu stały się Ciałem i Krwią Chrystusa, podobnie jak w Wieczerniku. Prawdziwie obecny Jezus jest pokarmem na życie wieczne dla każdego, kto wierzy i pragnie Go.

028 20210405 1224483556Wielki Czwartek jako pamiątka ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa jest Świętem Kapłanów. Przedstawiciele wspólnot parafialnych Żywego Różańca, Apostolatu Maryjnego, Odnowy w Duchu Świętym, Katechetów i Liturgicznej Służby Ołtarza w podziękowaniu za całą pracę księży pracujących w naszej parafii skierowali życzenia i swoją wdzięczność za ich posługę.

Na zakończenie w uroczystej procesji do Ciemnicy w dolnym kościele przy dźwięku kołatek, kapłani przenieśli Najświętszy Sakrament, by móc Go adorować, w ciszy, nim Chrystus zostanie skazany na śmierć i pochowany w Grobie Pańskim.

033 20210405 1572909626

Coat of arms of Wiesław Mering.svg

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej