iStock 998648098 969x410

banner rok sw jozefa

19.03 - Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP

Opublikowano: niedziela, 21 marzec 2021 Kacper W

015 20210328 1156351542Tegoroczna uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP miała wyjątkowy charakter: po raz pierwszy odbyła się w sanktuarium naszego Patrona oraz przypadła w roku dedykowanym św. Józefowi.

Sumie odpustowej o 19:00 przewodniczył ks. Bp Wiesław Mering. Mszę św. poprzedziła Droga Krzyżowa celebrowana przez Pasterza naszej Diecezji.
Gospodarz miejsca, ks. prał. dr Janusz Bartczak, witając zgromadzonych, dziękował Panu Bogu za decyzje Papieża Franciszka i Księdza Biskupa za docenienie św. Józefa. Proboszcz w sposób szczególny podkreślił obecność członków Kapituły Ciechocińskiej, której patronem jest właśnie św. Józef. Eucharystię koncelebrowali: ks. Dominik Chmielewski SDB - rekolekcjonista oraz ks. Jakub Nowakowski – wicedyrektor Caritas Diecezji Włocławskiej.

Ksiądz rekolekcjonista ukazał, jak ważne jest nawiązanie przyjaźni i pokochanie św. Józefa oddając mu się całkowicie. Przez niezawinione cierpienie przeżyte w obecności Boga, z bycia sprawiedliwym stał się on świętym. Józef przez cierpienie został przygotowany do bycia mężem Maryi, do bycia mężem Matki Boga, do bycia Ojcem Boga. Kaznodzieja porównał Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny do Archanioła postawionego na straży raju, którym jest Maryja i Jezus. Jego misją jest chronienie Jezusa i Maryi w naszej duchowości i drodze do Boga.

023 20210328 1972867942Ksiądz Dominik przedstawił wizję czasów ostatecznych św. Jana Bosko – dwie kolumny w centrum życia chrześcijańskiego – Jezus Eucharystyczny i Maryja prowadząca do Jezusa. Nasze życie duchowe musi być zbudowane na tych dwóch kolumnach, inaczej będziemy błądzić, będąc daleko od Chrystusa i nauczania Kościoła.

Św. Józef jako Patron Mężczyzn, Ojców, uczył Jezusa modlitwy, prowadził go do świątyni, dbał o Jego relacje z Bogiem. Powinniśmy modlić się do Józefa, by kształtował nasze dzieci na podobieństwo Jezusa, by wzrastały w mądrości i łasce, a mężczyzn, by byli oddani i wsłuchani w swoje małżonki na wzór Męża Maryi. Miłość zaczyna się od słuchania. Miłość umiera, kiedy przestaje się słuchać. Ważnym elementem w życiu chrześcijanina jest Adoracja Najświętszego Sakramentu, by prosić Jezusa Eucharystycznego o wlanie w nasze serca miłości. Pokładając ufność w Zbawicielu nasza miłość będzie podobna do głębokiej miłości Maryi i Józefa.
Po wygłoszonej homilii, w procesji z darami, ksiądz Biskup pobłogosławił szaty liturgiczne nowoprzyjętego do grona ministrantów Kajetana.

044 20210328 1957747140Po Komunii św. Ksiądz Biskup mianował ks. kan. Radosława Cyrułowskiego prałatem-dziekanem Kapituły Ciechocińskiej. 

Na zakończenie liturgii, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, została odśpiewana Litania do Świętego Józefa, po której ks. Dominik Chmielewski w ramach rekolekcji internetowych Jozef33 zawierzył wszystkich opiece Patrona. 

Ostatnim elementem uroczystych obchodów ku czci św. Józefa było odśpiewanie hymnu Ciebie Boga wysławiamy i udzielenie Bożego błogosławieństwa.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć >>KLIK<< i odsłuchania odpustowego kazania ks. Dominika Chmielewskiego >>KLIK<<.

Coat of arms of Wiesław Mering.svg

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej