plak wpost2

banner rok sw jozefa

„Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!”

Opublikowano: środa, 11 listopad 2020 Kacper W

IMG 99482W 102. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Proboszcz naszej wspólnoty parafialnej - ks. prał. Janusz Bartczak

W swojej okolicznościowej homilii wskazał na powód utraty niepodległości oraz dalsze losy Ojczyzny - udręczonej Matki, która pomimo odzyskanej wolności musiała przez kolejne lata czuwać, walczyć i nie tracić nadziei na lepsze jutro dla swoich polskich dzieci. Rozbiory były bowiem nie tyle efektem siły panującej na zewnątrz Polski, ile słabości, podziałów i intryg postępujących w jej wnętrzu.

Ksiądz Proboszcz zaznaczył również, że dzisiejsza Liturgia słowa, która - choć nie została celowo dobrana na ten dzień - idealnie wpasowuje się w polską teraźniejszość, zachęca do rachunku sumienia z przeszłości oraz zainwestowania w lepszą przyszłość.

Św. Paweł pisał bowiem w Liście do Tytusa, by nikogo nie lżyć, unikać sporów, odznaczać się uprzejmością, okazywać każdemu człowiekowi wszelką łagodność. Niegdyś bowiem i my byliśmy nierozumni, oporni, błądzący, służyliśmy różnym żądzom i rozkoszom, żyjąc w złości i zawiści, godni obrzydzenia, pełni nienawiści jedni ku drugim.” Na szczęście „ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela”, który pragnie prowadzić nas przez ziemską ojczyznę do niebiańskiej. Kaznodzieja nawiązał również do trzech cnót boskich: wiary, nadziei i miłości oraz dewizy Wojska Polskiego: Bóg, Honor, Ojczyzna. To właśnie one - a raczej ich znajomość i praktykowanie - udowodniły przed laty, że naród to ludzie, a nie mapy, że miłość do Boga i Polski jest silniejsza od zimnych kalkulacji i niechęci. Celebrans zachęcał, by te dwie triady żywo pulsowały w naszych sercach i umysłach, dzięki czemu w ręce młodych pokoleń przekażemy Polskę lepszą niż ta, którą zastaliśmy.

Na zakończenie Eucharystii zawierzyliśmy Bogu i naszym patronom wszystkie Polki i Polaków śpiewając pieśń „Boże, coś Polskę”. Fotogaleria dostępna w galerii zdjęć: >>KLIK<<

Odsłony: 59

reko33

Coat of arms of Wiesław Mering.svg

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej