vintage clock dial box pen necklace keychain 74957 1680x1050

ZMIANA GODZIN

NIEDZIELNYCH MSZY ŚW.

Od września Msza św. o godz. 7:00 
będzie przesunięta na 7:30, poprzedzona
Godzinkami ku czci NMP i Wypominkami o 7:00
Pozostałe Msze św: 9:00, 10:30, 12:00, 18:00.


Wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika

Opublikowano: poniedziałek, 07 maj 2018 ks. Styczyński

1 maja 78 20180507 1293743980

1 maja 78 20180507 1293743980
Pierwszy dzień maja po raz kolejny stał się dla wszystkich parafian i gości obecnych na uroczystościach świętojózefowych na włocławskim Zazamczu czasem wspólnej radości i uwielbienia Boga. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą, której przewodniczył Pasterz diecezji ksiądz biskup Wiesław Mering. Obecni byli również zaproszeni goście, a wśród nich: przedstawiciele parlamentu, włodarze miasta oraz kapłani. Nie zabrakło pocztów sztandarowych instytucji i organizacji działających na terenie parafii i miasta. Pierwszy dzień maja zgromadził również u św. Józefa na Zazamczu przedstawicieli Solidarności, którzy szczególnie prosili swojego Patrona o łaski potrzebne do owocnej i z zaangażowaniem podejmowanej codziennej pracy.

Proboszcz parafii ks. kanonik Eugeniusz Strzech na wstępie powitał księdza biskupa, przybyłych gości i licznie zgromadzonych parafian podkreślając m. in. 15 rocznicę sakry biskupa Wiesława.

Eucharystię ubogacił swoją obecnością zespół Guadalupe z Lublina, który poprzez piękny śpiew włączał zgromadzonych wiernych w aktywny udział w modlitwę liturgiczną. Warto zaznaczyć, że młodzi spiewacy tworzą jednocześnie liczną grupę modlitewną działającą ewangelizacyjnie w całej Polsce i propagującą nabożeństwo do Matki Bożej z Guadalupe. Goście wystąpili w tradycyjnych meksykańskich strojach.

Biskup Mering w homilii podkreślił znaczenie obecności świętego Józefa, patrona diecezji włocławskiej oraz innych świętych szczególnie związanych z naszą diecezją w formowaniu chrześcijańskiej wiary. Wspólnota diecezji włocławskiej może chlubić się gronem wielkich świętych, którzy we współczesnych czasach stanowią wzór do naśladowania dla chrześcijan zamieszkujących Włocławek oraz całą diecezję. Ksiądz biskup zwrócił też uwagę na współczesne problemy moralne odnosząc się między innymi do aktualnego i znanego wszystkim przypadku małego Alfiego Evansa, którego życie musiało mierzyć się z brakiem ludzkiej wrażliwości oraz z uzurpowaniem sobie prawa do decydowania o ludzkim życiu współczesnych herodów. „To właśnie oni za nic mają naturalne prawa ludzkie i nie dopuszczają do swojej świadomości cudownej Bożej interwencji, dzięki której życie Alfiego trwało o wiele dłużej, niż wskazywały na to medyczne kalkulacje”, podkreślał ksiądz biskup. 

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele parafii św. Józefa wraz z ministrantami podziękowali księdzu biskupowi za obecność i przewodniczenie wspólnej modlitwie. Wyrazili również swoją wdzięczność za 15 lat pasterzowania kościołowi włocławskiemu, za obronę najświętszych wartości i odwagę w przeciwstawianiu się wszelkim przejawom zła wkradającego się w chrześcijańskie życie wiernych. Zapewnili również o swojej modlitewnej pamięci oraz życzyli błogosławionych dni w dalszym posługiwaniu biskupim.

Ksiądz biskup dziękując wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości ucieszył się szczególnie obecnością licznie zgromadzonych wiernych oraz młodzieży z Lublina, która uradowała serce Pasterza swoim nabożeństwem do Matki Bożej z Guadalupe, tak bliskiej księdzu biskupowi. Na zakończenie świętej liturgii dokonano poświęcenia książeczek do nabożeństwa dzieci, które w tym roku przystąpią do pierwszej komunii świętej.

Wszyscy wierni obecni na Eucharystii po zakończonej liturgii przeszli na plac przykościelny, gdzie rozpoczęła się druga część wspólnego świętowania. Nie było końca radości dzieci i starszych, którzy ciesząc się pięknym słonecznym dniem mogli smakować pysznych potraw przygotowanych przez parafian oraz bawić się w specjalnie na tę okazję przygotowanych konkursach i zajęciach profilaktycznych. Swój czynny udział w pikniku zaznaczyły: Policja, Straż Miejska, Państwowa Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe. Specjalną loterię przygotowała fundacja Caietanus zajmująca się podnoszeniem aktywności zawodowej i integracją osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Młodzież licealna przygotowała na tę okazję specjalną ofertę makijażu dla dzieci.

Na zakończenie wspólnego biesiadowania wszyscy uczestniczyli w ewangelizacyjnym koncercie zespołu Guadalupe, który zaprosił do wspólnego uwielbiania Boga za dar św. Józefa, Patrona parafii, który uczył posłuszeństwa Bogu i budowania prawdziwych więzi rodzinnych. Wszyscy zgromadzeni mogli także poznać historię obrazu i orędzie Matki Bożej z Guadalupe.
GALERIA

rok sw jozefa

E916BB3D 3AB4 4C78 803E 22FCC3B2A01F2

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej