vintage clock dial box pen necklace keychain 74957 1680x1050

ZMIANA GODZIN

NIEDZIELNYCH MSZY ŚW.

Od września Msza św. o godz. 7:00 
będzie przesunięta na 7:30, poprzedzona
Godzinkami ku czci NMP i Wypominkami o 7:00
Pozostałe Msze św: 9:00, 10:30, 12:00, 18:00.


Liturgia Wigilii Paschalnej - Wielka Sobota

Opublikowano: poniedziałek, 16 kwiecień 2018 ks. Styczyński

wielka sobota 13 20180416 2029081009

wielka sobota 13 20180416 2029081009
Wigilia Paschalna jest najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym. Wszystko, co powiedział i uczynił Jezus, ma sens tylko w świetle zmartwychwstania. Przez swoje Zmartwychwstanie Chrystus obiecuje wszystkim  wierzącym w Niego życie wieczne. Uroczystej liturgii Wielkiej Soboty przewodniczył ks. wikariusz Wojciech Morzycki. W homilii przedstawił sens poszczególnych części liturgii paschalnej. Podkreślił również fakt, że Zmartwychwstanie Chrystusa jest również naszym współudziałem. My również przez sakramentalne znaki, a szczególnie przez sakrament Chrztu Świętego zostaliśmy włączeni do żywej wspólnoty Chrystusowego Kościoła. Wszyscy jej członkowie dostają nowe życie dzięki wielkie Bożej miłości. Końcową procesję rezurekcyjną poprowadził proboszcz parafii św. Józefa, ks. kanonik Eugeniusz Strzech.

Po zakończeniu uroczystości podziękował parafianom i gościom za ich obecność. Wyraził też wdzięczność wszystkim żywo zaangażowanym w przygotowanie uroczystych celebracji Triduum Paschalnego oraz złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne, aby dla wszystkich te święta były prawdziwie radosne.Wigilia Paschalna jest najważniejszym świętem w kalendarzu liturgicznym. Wszystko, co powiedział i uczynił Jezus, ma sens tylko w świetle zmartwychwstania. Przez swoje Zmartwychwstanie Chrystus obiecuje wszystkim  wierzącym w Niego życie wieczne. Pierwsza część liturgii – liturgia światła – gromadzi wszystkich wiernych na zewnątrz świątyni. Tam następuje poświęcenie ognia, od którego zapala się świecę paschalną symbolizującą Chrystusa, jedyne Światło na drogach człowieka. Po wniesieniu paschału do świątyni stopniowo zapalają się w niej światła począwszy od świec przyniesionych przez wiernych na liturgię. Podczas liturgii słowa zostaje odczytanych siedem tekstów Starego Testamentu o historii Boga i Jego ludu. Po każdym czytaniu następuje psalm oraz modlitwa kapłana. Po starotestamentalnych czytaniach uroczyście wybrzmiewa hymn Chwała na wysokości Bogu. Zapalane są wszystkie świece na ołtarzu. To jest prawdziwie uroczyste świętowanie: tej nocy Jezus naprawdę powstał z martwych! Następnie odczytuje się słowa św. Pawła, który mówią, że raz zmartwychwstały Chrystus już więcej nie umrze. Później czas na uroczyste Alleluja!

Wielkanoc to najważniejszy moment inicjacji chrześcijańskiej. Kolejną częścią Eucharystii jest poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przez wszystkich zgromadzonych. Na znak nowego życia rozpoczynającego się wraz z chrztem wszyscy zostają pokropieni wodą chrzcielną. W noc swojego zmartwychwstania Jezus obiecuje, że my też zmartwychwstaniemy. Przez chrzest umieramy i rodzimy się do nowego życia  z Chrystusem i w Chrystusie.

Na koniec liturgii Wielkiej Soboty następuje uroczysta procesja rezurekcyjna, w której chrześcijanie ogłaszają światu zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią.
Uroczystej liturgii Wielkiej Soboty przewodniczył ks. wikariusz Wojciech Morzycki. W homilii przedstawił sens poszczególnych części liturgii paschalnej. Podkreślił również fakt, że Zmartwychwstanie Chrystusa jest również naszym współudziałem. My również przez sakramentalne znaki, a szczególnie przez sakrament Chrztu Świętego zostaliśmy włączeni do żywej wspólnoty Chrystusowego Kościoła. Wszyscy jej członkowie dostają nowe życie dzięki wielkie Bożej miłości.

Końcową procesję rezurekcyjną poprowadził proboszcz parafii św. Józefa, ks. kanonik Eugeniusz Strzech. Po zakończeniu uroczystości podziękował parafianom i gościom za ich obecność. Wyraził też wdzięczność wszystkim żywo zaangażowanym w przygotowanie uroczystych celebracji Triduum Paschalnego oraz złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne, aby dla wszystkich te święta były prawdziwie radosne.


GALERIA


rok sw jozefa

E916BB3D 3AB4 4C78 803E 22FCC3B2A01F2

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej