Jubileuszowe spotkanie Odnowy w Duchu Świętym

Opublikowano: piątek, 06 październik 2017 Scriptor

Odnowa Bp Dembowski 27

Odnowa Bp Dembowski 27

W środowy wieczór 4 października 2017 roku w parafii św. Józefa we Włocławku miało miejsce niecodzienne spotkanie. Na zaproszenie grupy Odnowy w Duchu Świętym „Słowo Życia” odpowiedział bp senior Bronisław Dembowski, związany z ruchem charyzmatycznym w Polsce od jego powstania. Impulsem do zaproszenia emerytowanego biskupa diecezji włocławskiej była uroczyście obchodzona 50 rocznica powstania Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej na świecie oraz 40 rocznica jej powstania w Polsce. Ks. Biskup uczestniczył w kolejnym spotkaniu formacyjnym grupy działającej przy parafii św. Józefa. Towarzyszył mu proboszcz parafii św. Józefa ks. kanonik Eugeniusz Strzech. Po przywitaniu rozpoczęło się wspólne uwielbienie Boga za Jego miłość obecną wciąż w Kościele w darach i charyzmatach Ducha Świętego. Następnie odczytano fragment Słowa Bożego przeznaczony do wspólnej medytacji, po czym ks. Michał Styczyński, odpowiedzialny za grupę Odnowy w Duchu Świętym, poprowadził krótkie rozważanie nawiązujące do wysłuchanego tekstu Pisma Świętego.

Po medytacji Słowa Bożego biskup Dembowski dzielił się swoim świadectwem odkrycia bogactwa działania Ducha Świętego w Odnowie Charyzmatycznej. Pierwsze zetknięcie z Odnową miało miejsce podczas prowadzonych przez Księdza Biskupa badań filozoficznych na Uniwersytecie Chicagowskim w Stanach Zjednoczonych. Właśnie tam uczestniczył regularnie w cotygodniowych spotkaniach grupy modlitewnej oraz przeszedł Seminarium Życia w Duchu Świętym. Po powrocie do Polski Ksiądz Biskup propagował tę formę duchowości będąc rektorem kościoła św. Marcina w Warszawie. Na ogromny podziw i uznanie – zdaniem biskupa Dembowskiego – zasługuje żywe zaangażowanie osób świeckich posługujących w grupach Odnowy w Duchu Świętym. Odpowiedzialność za Kościół nie może bowiem spadać jedynie na kapłanów. Powinni mieć w niej aktywny współudział wszyscy wierzący.

Na zakończenie spotkania wszyscy zgromadzeni wyrazili swoją wdzięczność za obecność, wspólną modlitwę i świadectwo, które padło z ust znamienitego Gościa. Nie zabrakło również życzeń dla biskupa Seniora, który dwa dni wcześniej obchodził swoją 90 rocznicę urodzin. Tym bardziej wszyscy radowali się, że przyjaźń z Duchem Świętym czyni księdza Biskupa wciąż młodego duchem i niestrudzonego we wszelkich wyzwaniach duszpasterskich.

GALERIA

Odsłony: 523