różaniec

"Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi..."

Opublikowano: sobota, 26 grudzień 2015 Adam Jandy

pasterka 2015 36 20151225 1483797744"Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi: Wstańcie pasterze, Bóg się Wam rodzi! Czym prędzej się wybierajcie, do Betlejem pospieszajcie przywitać Pana ...".

O północy w naszej parafii odbyła się uroczysta msza święta w dzień Bożego Narodzenia, zwana Pasterką. Tym samym wspólnota parafii św. Józefa rozpoczęła świętowanie uroczystości ku czci narodzenia Chrystusa. Pasterka jest jedną z najbardziej uroczystych Mszy św. w ciągu roku liturgicznego. Gromadzi zawsze rzesze wiernych, zarówno parafian, jak i gości. Nabożeństwu przewodniczył Jego Eminencja ks. biskup Wiesław Alojzy Mering. Przy śpiewie kolęd, w uroczystej procesji do świątyni została wniesiona figura Dzieciątka Jezus. Została ona umieszczona w symbolicznym żłobie, przypominając nam, że Chrystus narodził się w ubóstwie betlejemskiej stajenki.

W homilii Jego Eminencja mówiąc o kolędach na przestrzeni lat, opowiedział historię Polski od powstania listopadowego aż do naszych czasów. Wskazał, że są kolędy związane z powstaniem listopadowym, okresem między powstaniami, z powstaniem styczniowym, z 1918r. np." Przybieżeli do Betlejem żołnierze", są kolędy związane z 1939r., np. "Kolęda warszawska", czy patriotyczne wersje kolęd z okresu okupacji, jak "Lulajże Jezuniu, na polskiej ziemi". Istnieje piękna kolęda opowiadająca o tym, jak żołnierz z powstania warszawskiego przyszedł do Betlejem: wszyscy składali dary Dzieciątku, a ono spośród wszystkich darów wybrało serce żołnierza polskiego. Wspomniał również o kolędach z czasów II wojny światowej jak i okresu stanu wojennego. Jak zauważył, Boże Narodzenie wiązało się z nadzieją na odzyskanie niepodległości. Tak obszernego repertuaru kolęd patriotycznych jak w Polsce nie ma w żadnym innym kraju. Kolędy polskie są świadectwem minionych epok, ich wydarzeń i idei. Większość kolęd patriotycznych, podobnie jak pieśni patriotyczne, wojskowe czy powstańcze, rodziły się wśród poetów amatorów: żołnierzy lub powstańców.

Na zakończenie ks. biskup Wiesław Alojzy Mering złożył życzenia świąteczne oraz udzielił uroczystego błogosławieństwa.


 

Odsłony: 1149