Wielka Sobota

Opublikowano: sobota, 04 kwiecień 2015 ks. Piotr

grob panski3

grob panski3

"O błogosławiona wina, która została zgładzona śmiercią Chrystusa..."

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica.

Dzień ten jest czasem oczekiwania i żałobnej ciszy po wielkopiątkowym pogrzebie Jezusa. Do Niego to odnoszą się słowa proroka Izajasza, spisane ok. 600 lat przed wydarzeniami paschalnymi: „Po udręce i sądzie został usunięty; a kto się przejmuje Jego losem? Tak, zgładzono go z krainy żyjących, grób mu wyznaczono między bezbożnymi” (Iz 53, 8-9). My, chrześcijanie, przejmujemy się Jego losem. Jednak spod skorupy żałoby i śmierci widać już przebijające się promienie Zmartwychwstającego. Modląc się i poszcząc, oczekujemy zmartwychwstania Chrystusa.

grob panski w Jerozolimie

Bazylika Grobu Pańskiego - miejsce, na którym złożono Ciało Chrystusa - grob panski w Jerozolimie
Kościół trwa cały dzień na adoracji Najświętszego Sakramentu, ustawionym w ołtarzu wystawienia, zwanym tradycyjnie Grobem Pańskim, symbolizującym miejsce spoczynku ciała Zbawiciela.

Pięknym zwyczajem w wielu częściachnaszej Ojczyzny są rodzinne pielgrzymki do najbliższych kościołów nie tylko po to, aby zobaczyć Boże groby, ale przede wszystkim by wspólnie trwać przy Jezusie.

grob palestyna

Grób w Palestynie z czasów Jezusa - grob palestyna
W Polsce jest to także dzień błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. Mają one, wymienioną w samym obrzędzie, symbolikę: dokonujemy poświęcenia „chleba - na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa - na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie”. Zaleca się, by obrzęd błogosławieństwa był połączony z krótką modlitwą i adoracją Bożego Grobu.

Bazylika Grobu Panskiego

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie - Bazylika Grobu Panskiego
Wielka Sobota jest dniem, w którym nie celebruje się Eucharystii; rano jednak, zachęca się do odprawienia, wraz z wiernymi, Godziny Czytań i Jutrzni, w ramach tzw. Ciemnej Jutrzni. Przed rozpoczęciem Wigilii Paschalnej kończy się adoracja przy Bożym Grobie. Od pierwszego momentu tej liturgii Kościół świętuje i ogłasza światu zmartwychwstanie Chrystusa, który jak światło paschału wnoszonego do ciemnej świątyni, rozświetlił mroki grzechu i przyniósł zbawienie


Więcej artykułów o Wielkim Tygodniu w dziale "Czytelnia", wzakładce "TRIDUUM PASCHALNE"

Odsłony: 3302