Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej

Opublikowano: sobota, 28 marzec 2015 ks. Piotr

hosanna
hosanna
„Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie"

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. W ciągu wieków otrzymywała różne określenia, jednak była zawsze niedzielą wprowadzającą w wydarzenia paschalne. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści, a także rozważa Jego Mękę w czytaniu ewangelicznego jej opisu.

W Niedzielę Palmową ma miejsce obrzęd poświęcenia palm i uroczysta procesja do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej.

Kościół zaleca, aby wierni w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed świątynią, gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła. Podczas każdej Mszy św. czyta się opis Męki Pańskiej według św. Mateusza, św. Marka lub św.Łukasza. Ewangeliczny opis męki Chrystusa wedłg św. Jana odczytuje się zawsze w Wielki Piątek.

Niedziela Palmowa nazywana jest również niedzielą Męki Pańskiej. Po raz pierwszy od rozpoczęcia czasu przygotowania paschalnego jesteśmy tag blisko wydarzeń paschalnych. Przypomina nam o tym wspomniany wcześniej element liturgi - czytanie Pasji. W Niedziele Palmową rozpoczyna się droga Kościoła, przez Wieczernik, Eucharystię i Kapłaństwo, później przez czas strasznej męki Chrystusa, jego opuszczenie przez bliskich, śmierć na drzewie krzyża i grób, do radosnej nocy w którą "Chrystus skruszywszy więzy śmierci jako zwycięzca wyszedł z otchłani". (Orędzie Wielkanocne) Kościół zachęca, aby ten czas przeżywać we wspólnocie modlitwy, na liturgii, która nie tylko jest pamiątką, ale sprawia, że wydarzenia zbawcze stają się naszym udziałem, że możemy w liturgii uczestniczyć w wieczerzy Chrystusa, dotknąć Jego krzyża, zobaczyć pusty grób. To są właśnie wielkie dary Wielkiego Tygodnia rozpoczynającego się w Niedziele Palmową. Bardzo wymowny jest kontrast wydarzeń tego tygodnia. Najpier tłumy wiwatujące "Hosanna synowi Dawida' a później te same tłumy krzyczące "ukrzyżuj!". Najpierw Piotr zapewniający "nigdy nie opuszcze Ciebie" a potem trzykrotnie zapierający się Mistrza. Najpierw apostołowie w wieczernniku na wspólnej wieczerzy a potem ci sami apostołowie uciekający przed żołdakami. A po drugiej stronie Maryja i Jan trwający wiernie do końca. Po której stronie jesteś?

Przeżyjmy dobrze czas Wielkiego Tygodnia bo w nim Bóg, przez Chrystusa, chce się dzielić swoją Miłością, która odkupiła świat.


Więcej artykułów o Wielkim Tygodniu w dziale "Czytelnia", wzakładce "TRIDUUM  PASCHALNE"

Odsłony: 2518