vintage clock dial box pen necklace keychain 74957 1680x1050ZMIANA GODZIN

Niedzielnych Eucharystii!

Od stycznia Msze Świete w Niedziele 
odprawiane będą o godzinie:
7:00, 9:00, 10:30 (z udziałem dzieci),
12:00
(suma za Parafian), 18:00!


I Komunia Święta - Szkoła Podstawowa nr 22

Opublikowano: niedziela, 20 wrzesień 2020 Kacper Włodarczyk

021 20201003 100042698820 września ks. prał. Janusz Bartczak – Proboszcz naszej wspólnoty parafialnej, udzielił Pierwszej Komunii Świętej dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 22. Gościnnie Mszę sprawował również ksiądz Zbigniew Cieślak - proboszcz parafii w Ostrowie Wielkopolskim, pochodzący z naszej diecezji.

Uroczystość rozpoczęła się procesyjnym wejściem dzieci do świątyni i błogosławieństwem rodziców. Ksiądz Proboszcz przywitał dzieci, rodziców i wszystkich zebranych gości. Następnie miał miejsce dialog między Celebransem a przedstawicielami rodziców, którzy poprosili ks. Proboszcza o udzielenie ich dzieciom Pierwszej Komunii Świętej, zapewniając o tym, że dzieci są dobrze do tego przygotowane.

017 20201003 1088192983W homilii Ksiądz Proboszcz nawiązał do pierwszego sakramentu przyjętego przez dzieci – Chrztu Świętego. W dniu I Komunii św. dzieci są ubrane w piękne białe alby, podobnie jak przy Chrzcie Świętym miały nałożoną białą szatkę. Wtedy dusze dzieci zostały oczyszczone z grzechu pierworodnego, natomiast w dniu Nabożeństwa Pokutnego (poprzedzającego dzień I Komunii Św.) zostały odpuszczone dzieciom grzechy uczynkowe, dzięki czemu ich serca znów są czyste.

Kaznodzieja zachęcił wszystkie dzieci i zebranych uczestników liturgii do otworzenia serc na Jezusa, tak jak On to uczynił wiele lat temu względem każdego człowieka. Porównując do nieobliczalnej ilości cegieł, z których zbudowana jest nasza świątynia, ksiądz Proboszcz ukazał, że życie ludzkie składa się wielu chwil, których nie jesteśmy w stanie zliczyć - każda z nich powinna być przeżywana w atmosferze miłości do Pana Boga i drugiego człowieka, bo nigdy nie wiemy, czy jakieś niewłaściwe słowo lub gest nie sprawi komuś przykrości i będzie trudno naprawić zło, wymazać je z pamięci. A w pozytywnym sensie: każda dobra chwila, dobry uczynek sprawiają, że ten gmach naszego życia jest solidny i bezpieczny.

021 20201003 1000426988Nawiązując do Ewangelii, duchowny wyjaśnił dzieciom w jaki sposób wyglądał system godzinowy u Żydów, o którym nieraz słyszymy w liturgii słowa. Gospodarz zatrudniający ludzi do winnicy zaoferował pracownikom jednego denara. Pomimo nierównej pracy wszyscy dostali tę samą zapłatę. Pan Bóg w tej przypowieści mówi, że w różnym czasie powołuje ludzi do przyjaźni ze sobą, w różnym czasie też ludzie odpowiadają na to zaproszenie, jednak Chrystus wszystkim chce dać to samo Niebo, tą samą miłość tutaj na Ziemi i potem w Wieczności. Im wcześniej zaakceptujemy zaproszenie, tym lepiej, bo nigdy nie wiemy, czy zdążymy, czy Gospodarz drugi raz nam zaproponuje pracę. Nawiązując do tragedii kolejowej pod Otłoczynem z 19 sierpnia ksiądz Proboszcz wytłumaczył, że wszyscy dostali tego słynnego denara, pomimo że odeszli w różnym wieku. Zachęcił również do tego, by starać się żyć najlepiej jak potrafimy, wykorzystując dobrze każdą chwilę, aby gmach naszego życia był bezpieczny, piękny – abyśmy dobrze się wszyscy czuli w przyjaźni z Panem Bogiem i ludźmi, aby bliscy dzieci również z nimi dobrze się czuli. Oby jak najczęściej Pan Jezus był przyjmowany przez dzieci, zachęcając się nawzajem nie tylko słowami, ale także przykładem, a serca dzieci zawsze będą takie piękne i czyste jak dziś.

Na zakończenie dzieci podziękowały wszystkim za to, że Uroczystość ich Pierwszej Komunii Świętej była tak piękna. Swoje słowo wdzięczności wobec księży, katechetów i rodziców wyraził również ksiądz Proboszcz kończąc Eucharystię i udzielając Bożego błogosławieństwa.

Fotogaleria dostępna na stronie >>KLIK<<.

Odsłony: 96