Pasterka 2013

Opublikowano: środa, 25 grudzień 2013 ks. Piotr

Rozpoczęliśmy świętowanie Bożego Narodzenia

Uroczystą Mszą świętą, celebrowaną przez ks. kanonika Eugeniusza Strzecha, wspólnota parafii św. Józefa rozpoczęła świętowanie uroczystości ku czci narodzenia Chrystusa. Pasterka jest jedną z najbardziej uroczystych Mszy św. w ciągu roku liturgicznego, głęboko wpisaną w polską tradycję. Gromadzi zawsze rzesze wiernych, zarówno parafian, jak i gości przybywających z wielu stron naszej Ojczyzny i spoza jej granic.

 Pasterka rozpoczęła się dokładnie o północy. Przy śpiewie kolęd, w uroczystej procesji do świątyni została wniesiona figura Dzieciątka Jezus. Figura została umieszczona w symbolicznym żłobie, przypominającym nam, że Chrystus narodził się w ubóstwie betlejemskiej stajenki. Ksiądz Proboszcz odczytał piękny tekst modlitwy autorstwa Lamberta Nobena "Orędzie z Groty Betlejemskiej" i po krótkiej modlitwie zawierzenia rozpoczął sprawowanie Najświętszej Ofiary.

W homilii ks. Proboszcz, omawiając scenerię narodzenia Chrystusa w betlejemskiej grocie, przypomniał, że pierwszymi, którzy usłyszeli dobrą nowinę, byli ubodzy pasterze. To im Bóg objawil, że wkracza w ludzką historię, aby zbawić człowieka i wyzwolić z wszelkiej niedoli. Nie było dla niego miejsca w gospodzie, ale znalazł swoje miejsce w sercu ludzi pogardzanych, odsuniętych na margines życia. Dziś również wielu Boga odrzuca dlatego również dziś Bóg znajduje swoje miejsce pośród wzgardzonych. Nie przejmuje się odrzuceniem, ale wszystkich zaprasza do relacji z sobą przez Chrystusa.

Na zakończenie Mszy św. ks. Proboszcz odczytał życzenia ks. Biskupa Wiesława Alojzego Meringa, skierowane do wszystkich diecezjan, i udzielił uroczystego błogosławieństwa.

 

Zdjęcia z tegorocznej pasterki można obejrzeć w galerii lub klikając na ten link


 

rok sw jozefa

E916BB3D 3AB4 4C78 803E 22FCC3B2A01F2

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej