live tlo6

maj

Parafialne Dziękczynienie za Kanonizację

Opublikowano: piątek, 02 maj 2014 Adam Jandy

1 maja 142 20140502 1544649599

W niedzielę Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia 2014 roku Ojciec Święty Franciszek ogłosił Świętymi Papieży: Jana XXIII i Największego z Rodu Polaków Papieża Jana Pawła II.
Naszym dziękczynieniem Bogu za Dar Kanonizacji był nasz udział w Uroczystej Mszy Świętej która została odprawiona wczoraj w naszej parafii o godzinie 10.00. Uroczystość połączona była z obchodami święta 1 maja - odpustem ku czci św. Józefa Robotnika - patrona naszej parafii. Uroczystej mszy przewodniczył Biskup Ordynariusz diecezji włocławskiej Wiesław Mering. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele: urzędu miasta, cechu rzemiosła, poseł na sejm RP Łukasz Zbonikowski, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a'Paulo. Swoją obecność zaznaczyły poczty sztandarowe ze szkół i zakładów pracy. 

Na wstępie katecheci pracujący z młodzieżą w naszej parafii podziękowali za dar kanonizacji. Następnie proboszcz parafii Ksiądz Kanonik Eugeniusz Strzech przywitał przybyłych gości. Narratorem eucharystii był ksiądz Piotr Kaczmarek. W trakcie homilii którą wygłosił - biskup ordynariusz - nawiązywano do dwóch kluczowych postaci tego dnia czyli św. Józefa i Jana Pawła II. 

Św. Józef, głowa Świętej Rodziny z Nazaretu został przez Boga obdarzony wyjątkową łaską i zaufaniem, wyrażającą sie w tym, że Bóg powierzył mu Maryję i Jezusa - Syna Bożego pod jego opiekę. Józef dla Jezusa był ojcem i wychowawcą. Podjął się wszystkich obowiązków z tego wynikających. Czuł się za niego odpowiedzialny. Okazywał Jezusowi ojcowską miłość i troskę w chwilach trudnych. Uczył go prawd wiary, przykazań bożych i praktyk religijnych. Na tym polegała jego ojcowska rola wzięcia odpowiedzialności za danego mu pod opiekę syna Bożego - Jezusa Chrystusa.Tak samo Jan Paweł II będąc głową kościoła na ziemi sprawował opiekę nad nami. Dawał nam wskazówki, jak powinniśmy żyć. Potrafił w niezwykły sposób jednoczyć z sobą ludzi. Dla wielu wiernych pozostanie drogowskazem życia. Bez obaw można powiedzieć, że był postrzegany jako Ojciec wszystkich narodów. W homilii poruszony został również temat dokonywania właściwych wyborów. Ordynariusz zwrócił uwagę abyśmy nie zważali na życie w dostatku, natomiast żebyśmy zadbali o wartości duchowe. Musimy pamiętać, że dobra doczesne mają mniejszą wartość, są przemijające. Prawdziwe szczęście człowieka polega na życiu według dóbr duchowych. Dlatego człowiek musi dokonywać mądrych i właściwych wyborów. Bo kiedy człowiek w swoim życiu zaczyna zwracać uwagę na dobra, bogactwa tego świata to trudniej mu zwracać się do Boga. Ordynariusz mówił również o okazywaniu sobie nawzajem szacunku. Wspomniał, że nie można poniżać innych ludzi, chociażby w naszym mniemaniu na to zasłużyli. Należy nauczyć się wybaczać nawet największym przestępcą. Już Pan Bóg ukazał swoje wielkie miłosierdzie i przebaczenie kiedy to Ewa i Adam zgrzeszyli w raju. Tak samo i my winniśmy czynić wobec drugiego człowieka.

Podczas mszy świętej poświęcony został płomień świecy - ogień "papieski" zapalony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, który trafił do naszej parafii z Bazyliki Bożego Miłosierdzia z krakowskich Łagiewnik. Jest to ogólnopolska inicjatywa pod nazwą "Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia". Nawiązuje ona do słów Papieża, naszego rodaka Jana Pawła II wypowiedzianych w Łagiewnikach w roku 2002, podczas konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia: Niech przesłanie o miłosiernej miłości Boga rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stad ma wyjść „iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście" (por. Dzienniczek, 1732). Trzeba tę iskrę Bożej miłości rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! W geście przyjęcia „ognia miłosierdzia" zawarte jest również postanowienie nieustannego starania się o bycie „ludźmi miłosierdzia" - tymi, którzy na co dzień kierują się „wyobraźnią miłosierdzia" i w sposób odpowiedzialny niosą miłość innym.Dzięki księżom i katechetom płomień świecy trafił do wiernych uczestniczących w nabożeństwie.

Na koniec eucharystii przeszła procesja liturgiczna dookoła kościoła. W oprawie muzycznej mszy świętej uczestniczyła gościnnie zaprzyjaźniona orkiestra. Galeria zdjęć


rok sw jozefa

Coat of arms of Wiesław Mering.svg

Diecezja Włocławska

caritas

 
Caritas Diecezji Włocławskiej