banner rok sw jozefa

Procesja Liturgiczna Niedzieli Palmowej

Opublikowano: niedziela, 13 kwiecień 2014 Adam Jandy

Palmowa037
Palmowa037
"Hosanna Synowi Bożemu!"

Procesja Liturgiczna Niedzieli Palmowej w Naszej parafii wyruszyła o godzinie 11.30. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii Ksiądz Kanonik Eugeniusz Strzech. Najpierw zostały odczytane przez ks. Piotra Kaczmarka fragmenty z Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Następnie przy krzyżu misyjnym poświęcono palmy. Potem wierni, w uroczystej procesji z palmami i ze śpiewem "Hosanna, hosanna Synowi Bożemu" przeszli do Kościoła. Podczas wszystkich mszy świętych została odczytana Męka Pańska.

Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed ukrzyżowaniem. Zgromadzone tłumy rzucały wtedy na drogę gałązki oliwne i palmowe. Teraz natomiast wierni przynoszą do kościoła pięknie przyozdobione palmy. W liturgii zauważyć można dwa istotne elementy: najpierw pełna radościprocesja z palmami a w chwilę później czytanie opisu Męki Pańskiej. W tym roku odczytano Pasję według św. Mateusza. Ten swoisty rozdźwięk w liturgii podkreśla jednak mocno jedność królewskiego tryumfu Chrystusa i zbawczej ofiary Jego męki. W męce Chrystusa najpełniej objawiło się bowiem Jego panowanie nad światem.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń. Poświęcona palma ma chronić ludzi, zwierzęta, domy, pola przed wszelkim złem. W ludowej tradycji połykanie bazi ma zapobiegać bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą. W wielu jeszcze miejscach naszego kraju poświęcone palemki wierni przynoszą do domu i umieszczają za ikoną, bądź obrazem. Po roku zastępują je nowymi, starych jednak się nie wyrzuca, ale zakopuje je lub pali. Z palm poświęconych w Niedzielę Palmową przygotowuje się popiół do posypania główw środę popielcową w następnym roku.

W liturgii sprawowanej w naszym kościele uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie, z pośród których najbardziej zauważalną i chyba najbardziej radosną grupą były dzieci.


Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z procesji liturgicznej naszej parafii.  Kliknij

Odsłony: 2039